Про проект

Головна » Про проект

„Країна відповідальних власників” – це громадянська кампанія, яку започаткувала Громадянська мережа ОПОРА у 2006 році. Основними партнерами ОПОРИ є Спілка власників житла України, Інститут місцевого розвитку, понад 60 локальних НГО та 20 асоціацій ОСББ з різних міст України.

Проблема, на вирішення якої спрямована кампанія:

Житлово-комунальна галузь України перебуває у критичному стані. Її практично не торкнулися ринкові реформі. Зберігається тенденція старіння житлового фонду, який здебільшого перебуває у незадовільному технічному стані. Фактично кожний четвертий міський житель проживає у приміщеннях, які знаходяться у незадовільному технічному стані і мають низькі експлуатаційні якості та вичерпали свій експлуатаційний ресурс. Третина багатоквартирних будинків потребує капітального ремонту.

Житлово-комунальне господарство щорічно споживає до 40% усіх енергоресурсів країни. Разом із тим споживачі не здатні контролювати якість житлово-комунальних послуг.

На сьогоднішній день приватизовано більше 90 % квартир, що мало б означати передачу житла в руки ефективних власників – громадян. Однак, будинки – не лише сукупність квартир, це – цілісні майнові комплекси, утворені земельною ділянкою у встановлених межах та розташованим на ній будинком чи його частиною разом зі спорудами та інженерними мережами, які є спільною власністю всіх власників окремих помешкань. В багатьох країнах світу основою організації спільного проживання людей є кондомініуми, тобто об’єднання співвласників. Саме вони покликані сприяти ефективному використанню власного майна та управліню, утриманню i використанню неподільного та загального майна.

На початок 2007 р. в Україні більше ніж у 6 відсотках усіх багатоквартирних будинків були створені формальні об’єднання власників житла, хоча минуло 12 років з часу прийняття першого закону, який дозволив створювати об’єднання власників житла. ЖЕКи продовжують утримувати монополію на надання житлово-комунальних послуг, а щомісячні платежі мешканців є недостатніми для проведення капітального ремонту. Існує кілька причин повільного формування об’єднань власників житла:

 • недостатній рівень усвідомлення і розуміння населенням прав та обов’язків, пов’язаних із власністю, а також можливих вигод від самостійного управління своїм майном.
 • несприятлива нормативно-правова база для реалізації права власності/ співвласності, яка ускладнює, а деколи робить неможливим процес реєстрації ОСББ, передачу майна, у т.ч. прибудинкової території, отримання правовстановлюючої документації на майновий комплекс, а також залишає ряд невирішених питань щодо подальшого управління будинком.
 • відсутність досвіду, знань і навичок у керівного складу об’єднань щодо управління будинком, що не сприяє ефективному функціонуванню ОСББ.
 • практична відсутність конкурентного середовища на ринку послуг з утримання та обслуговування житла, що не сприяє підвищенню якості послуг для населення.
 • високий рівень корупції в органах державної влади, місцевого самоврядування, судах, внаслідок чого права власників житла часто безкарно порушуються.

Мета кампанії:
Сприяння становленю інституту ефективного власника житла в Україні (ОСББ) як основи реалізації житлової реформи і покращення якостi житлово-комунальних послуг в Україні

Завдання кампанії:

 • організація інформаційно-просвітницьких кампаній для населення щодо ефективності створення ОСББ;
 • організація громадського контролю за діями влади на всіх рівнях щодо виконання програм реформування житлової політики;
 • лобіювання інтересів ОСББ через вдосконалення нормативно-правової бази;
 • забезпечення дієвого представництва учасників кампанії у консультативних радах при профільних комітетах Верховної Ради, Міністерстві з питань ЖКГ та при місцевих радах;
 • захист інтересів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та надання їм інформаційної, юридично та методичної допомоги;
 • обмін досвідом серед громадських організацій та поширення найкращих практик об’єднань співвласників з питань створення та стабільного розвитку ОСББ.

Тільки разом ми зможемо забезпечити кожному будинку України
ефективного господаря!