Головна » Новини та публікації » Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

На початку червня в прес-центрі інформаційної агенції «ЛігаБізнесІнформ» в рамках Всеукраїнського соціально-економічного проекту «Управдом XXI» за сприяння Громадянської мережі ОПОРА відбулося засідання Клубу житлової політики на тему «Ефективна модель управління багатоквартирними будинками як основа для модернізації ЖКГ». Свої очікування та бачення щодо найефективнішої моделі управління багатоквартирними будинками в Україні в ході круглого столу висловили представники бізнесу, влади та співвласники будинків.

Усі учасники одностайно заявили про глибоку необхідність модернізації застарілого житлового фонду. Микола Савицький, проректор з наукової роботи ДВНЗ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури»,  навів дані згідно з якими 90% житлових будинків в Україні по регламенту підлягають знесенню, бо перебувають в стані серйозної фізичної зношеності.  Але модернізувати житловий фонд – непросте завдання. Без реформування відносин на ринку управління житлом його виконати просто не можливо.

Неефективність діючої моделі управління, за якої монополізований і попит (адже рішення замість співвласників у 90% багатоквартирних будинках без ОСББ приймають органи місцевої влади), і пропозиція (незважаючи на загальну незадоволеність роботою ЖЕКів, бізнес не поспішає створювати керуючі компанії). Однак якими ж повинні бути відносини між замовником (співвласниками) та організаціями, які обслуговують будинки?

За словами директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Віталія Шаповаленка, замість бюджетного фінансування ОСББ надаватимуться довготермінові кредити під 3% річних. «У 2012 році вперше виділено такий напрямок, як пільгове кредитування юридичних осіб, зокрема й об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. На дані цілі виділено 40 мільйонів гривень. Об’єднання матимуть можливість отримати довготермінові кредити на 10 років під 3% річних, які підуть на модернізацію житлового фонду, що їм належить», – розповів чиновник. Даний проект є пілотним і якщо все пройде бездоганно, то Мінрегіон планує звернутися до уряду з пропозицією в наступному році значно збільшити суму, що виділяється на пільгове кредитування ОСББ. Віталій Шаповаленко також наголосив на тому, що Мінрегіон працює над створенням сприятливих умов для розвитку ринкових відносин на ринку управління житлом.  Однак представник влади визнав, що процес іде надто повільно та проблематично. Станом на 1 квітня 2012 року в Україні зареєстровано 526 приватних керуючих компаній. А втім, жодна із них не є керуючою компанією у розумінні ринкової моделі, адже здебільшого – це приватні організації, створені («призначені») самими ж забудовниками, а не обрані співвласниками будинку.

Координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко зауважила, що доки держава проводитиме політику «подвійних стандартів» у житловій сфері, доти не буде поступу та не прийде малий і середній бізнес на ринок. «За сприяння Міжнародного фонду «Відродження» ми провели моніторинг дій влади і побачили, що немає єдності між діями різних гілок влади та єдиної стратегії. Так, минулого місяця Президент без будь-яких аргументів заветував законопроект, який протягом двох років розробляв Мінрегіон. Ухвалення законопроекту з нетерпінням чекали 14 650 ОСББ: він дав би можливість відповідальним власникам вирішити значну частину проблем. А 6 червня профільний комітет Верховної Ради має намір підтримати законопроект (як з’ясувалося – таки підтримав – прим. авт.) № 8391 «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який містить норми, що знищують конкуренцію. Якщо Верховна Рада прийме його у другому читанні (а це може статися вже до 15 липня), ринок управління житлом найближчим часом буде монополізовано і поділено між великими олігархічними групами. Зокрема, для багатоквартирних будинків орган місцевого самоврядування без конкурсу буде призначати управителя (керуючу компанію), яка знаходиться у комунальній власності. Після «призначення» комунальне підприємство приватизують і співвласникам буде нав’язано ціни та умови на житлово-комунальні послуги. При чому, не зрозуміло, яким чином співвласники зможуть змінити і ці умови, і самого управителя. А хто і за чий рахунок буде модернізувати житловий фонд – залишається відкритим запитанням», – підсумувала Тетяна Бойко.

Детальніше:
Тетяна Бойко,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
Публікації та новини схожі

Київ: Газова залежність України. Факти та прогнози.

28.12.2011
Київ: Газова залежність України. Факти та прогнози. Розпочався новий вік підвищеного попиту на газ – про це 16 червня 2011 заявив виконавчий директор International Energy Agency Нобуо Танака на Петербурзькому міжнародному економічному форумі. За його словами, попит на газ буде рости значно швидше нафти і вугілля, і газ витіснить вугілля з другого місця за значенням джерел енергії. «Це буде золотий вік для виробників газу, для газової галузі» – сказав Н. Танака. Він підкреслив, що століття дешевої енергетики закінчився, що треба враховувати при формуванні планів економічного зростання.

докладніше

Реєстрація ОСББ

06.06.2012
Реєстрація ОСББ Закон «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань співвласників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку. Стаття 6 закону встановлює, що реєстрацію всіх документів здійснюють безкоштовно за порядком, який затвердив Кабінет Міністрів України.

докладніше

У Рівененській області буде проведена модернізація КП теплоенергетики

13.01.2012
У Рівененській області буде проведена модернізація КП теплоенергетики Прес-служба Рівненської облдержадміністрації інформує, що комунальні підприємства з теплопостачання області мають намір вкласти більш ніж 400 тисяч гривень бюджетних коштів на модернізацію енерготехнологій.

докладніше

Спроби реформування житлово-комунальної сфери

03.04.2013
Спроби реформування житлово-комунальної сфери Cпроби реформувати відносини на ринку житлової галузі, задекларовані у Законі України «Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки» від 11 червня 2009 року, а також у Програмі економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» (і Національними планами дій щодо її впровадження на кожен рік.

докладніше

Юридична консультація

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є протирадіаційні укриття(ПРУ)

 Керівник ЖКО стверджує, що в нашому місті не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є протирадіаційні укриття(ПРУ). Це так? В якому законі це прописано? В моєму місті єдине ЖКО, яке обслуговує 10 тис. абонентів. Його керівник неодноразово демонстративно заявляє, що в нашому місті не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є так звані протирадіаційні укриття(ПРУ). Це так? В якому законі це прописано?

докладніше

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше

чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ

 Чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ? Чи можна самоствореному ОСББ ініціювати відміну передачі будинуку на баланс ЖЕКу?
Наразі є новобудова на стадії передачі під заселення (в КГС видають оглядові ордери).

докладніше