Головна » Новини та публікації » Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

На початку червня в прес-центрі інформаційної агенції «ЛігаБізнесІнформ» в рамках Всеукраїнського соціально-економічного проекту «Управдом XXI» за сприяння Громадянської мережі ОПОРА відбулося засідання Клубу житлової політики на тему «Ефективна модель управління багатоквартирними будинками як основа для модернізації ЖКГ». Свої очікування та бачення щодо найефективнішої моделі управління багатоквартирними будинками в Україні в ході круглого столу висловили представники бізнесу, влади та співвласники будинків.

Усі учасники одностайно заявили про глибоку необхідність модернізації застарілого житлового фонду. Микола Савицький, проректор з наукової роботи ДВНЗ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури»,  навів дані згідно з якими 90% житлових будинків в Україні по регламенту підлягають знесенню, бо перебувають в стані серйозної фізичної зношеності.  Але модернізувати житловий фонд – непросте завдання. Без реформування відносин на ринку управління житлом його виконати просто не можливо.

Неефективність діючої моделі управління, за якої монополізований і попит (адже рішення замість співвласників у 90% багатоквартирних будинках без ОСББ приймають органи місцевої влади), і пропозиція (незважаючи на загальну незадоволеність роботою ЖЕКів, бізнес не поспішає створювати керуючі компанії). Однак якими ж повинні бути відносини між замовником (співвласниками) та організаціями, які обслуговують будинки?

За словами директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Віталія Шаповаленка, замість бюджетного фінансування ОСББ надаватимуться довготермінові кредити під 3% річних. «У 2012 році вперше виділено такий напрямок, як пільгове кредитування юридичних осіб, зокрема й об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. На дані цілі виділено 40 мільйонів гривень. Об’єднання матимуть можливість отримати довготермінові кредити на 10 років під 3% річних, які підуть на модернізацію житлового фонду, що їм належить», – розповів чиновник. Даний проект є пілотним і якщо все пройде бездоганно, то Мінрегіон планує звернутися до уряду з пропозицією в наступному році значно збільшити суму, що виділяється на пільгове кредитування ОСББ. Віталій Шаповаленко також наголосив на тому, що Мінрегіон працює над створенням сприятливих умов для розвитку ринкових відносин на ринку управління житлом.  Однак представник влади визнав, що процес іде надто повільно та проблематично. Станом на 1 квітня 2012 року в Україні зареєстровано 526 приватних керуючих компаній. А втім, жодна із них не є керуючою компанією у розумінні ринкової моделі, адже здебільшого – це приватні організації, створені («призначені») самими ж забудовниками, а не обрані співвласниками будинку.

Координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко зауважила, що доки держава проводитиме політику «подвійних стандартів» у житловій сфері, доти не буде поступу та не прийде малий і середній бізнес на ринок. «За сприяння Міжнародного фонду «Відродження» ми провели моніторинг дій влади і побачили, що немає єдності між діями різних гілок влади та єдиної стратегії. Так, минулого місяця Президент без будь-яких аргументів заветував законопроект, який протягом двох років розробляв Мінрегіон. Ухвалення законопроекту з нетерпінням чекали 14 650 ОСББ: він дав би можливість відповідальним власникам вирішити значну частину проблем. А 6 червня профільний комітет Верховної Ради має намір підтримати законопроект (як з’ясувалося – таки підтримав – прим. авт.) № 8391 «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який містить норми, що знищують конкуренцію. Якщо Верховна Рада прийме його у другому читанні (а це може статися вже до 15 липня), ринок управління житлом найближчим часом буде монополізовано і поділено між великими олігархічними групами. Зокрема, для багатоквартирних будинків орган місцевого самоврядування без конкурсу буде призначати управителя (керуючу компанію), яка знаходиться у комунальній власності. Після «призначення» комунальне підприємство приватизують і співвласникам буде нав’язано ціни та умови на житлово-комунальні послуги. При чому, не зрозуміло, яким чином співвласники зможуть змінити і ці умови, і самого управителя. А хто і за чий рахунок буде модернізувати житловий фонд – залишається відкритим запитанням», – підсумувала Тетяна Бойко.

Детальніше:
Тетяна Бойко,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
Публікації та новини схожі

У Херсоні будуть консультувати як правильно управляти ОСББ

19.09.2011
У Херсоні будуть консультувати як правильно управляти ОСББ З 18 по 19 січня фахівці Громадянської мережі ОПОРА та Інституту місцевого розвитку навчали 20 тренерів, які будуть безкоштовно консультувати херсонців про створення та управління ОСББ. Консультанти працюватимуть у Ресурсному центрі для ОСББ, що найближчим часом буде відкрито за сприяння проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення».

докладніше

Кабмін виділив 104 млн. грн. на добудову Дністровської ГАЕС

22.08.2014
Кабмін виділив 104 млн. грн. на добудову Дністровської ГАЕС На добудову першої черги Дністровської гідроакумулюючої електростанції український уряд направить залишки коштів у розмірі 103,813 млн грн із спеціального фонду державного бюджету, джерелом якого є кошти ЄС для фінансування програми з реалізації енергетичної стратегії України.

докладніше

ОСББ в судовому порядку відстояло право на відшкодування пільг та субсидій

06.12.2012
ОСББ в судовому порядку відстояло право на відшкодування пільг та субсидій Відшкодування пільг та субсидій для мешканців ОСББ продовжує залишатися топ-проблемою національного масштабу. Органи соціального захисту незаконно відмовляють соціально незахищеним мешканцям ОСББ в отриманні пільг та субсидій і вимагають в ОСББ погоджувати або затверджувати в органах місцевого самоврядування розмір внесків на утримання будинків та прибудинкових територій. Попри те, що Міністерство фінансів та Міністерство праці і соціального захисту до сьогодні не надали роз’яснювального листа щодо порядку відшкодування пільг та субсидій в будинках ОСББ, співвласники успішно захищають свої права у судах.

докладніше

Новий закон — нові перспективи ОСББ

10.04.2012
Новий закон — нові перспективи ОСББ З осені 2010 року громада ОСББ з різних куточків України вимагала від влади вирішити проблеми, які «сніговим клубком» накопичувалися у тих, хто взяв відповідальність за утримання власного житла. На виконання доручення Президента Уряд підготував законопроект № 8474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ».

докладніше

Юридична консультація

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

как правильно составить заявление директору водоканала

 Подскажите пожалуйста, как правильно составить заявление директору водоканала (пришел какой-то виртуальный(несуществующий) долг на воду. Оплата за воду производилась всегда регулярно по счетчику.

докладніше

проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом

 “В нашем доме, обслуживаемом ОСББ, на 1-м этаже расположен банк, который имеет счетчики: электричества, тепла, горячей и холодной воды. Водоканал заключает договор только с ОСББ и предлагает ОСББ по отдельному договору с банком получать компенсацию. Если можете, помогите пож. найти проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом”.

докладніше

домовой комитет - устав и перечень правоустанавливающих документов

 Хотим создать домовой комитет. Нужен устав и перечень правоустанавливающих документов

докладніше