Головна » Новини та публікації » Моніторинг обіцянок політичних партій щодо житлової реформи

Моніторинг обіцянок політичних партій щодо житлової реформи

Моніторинг проводився з 1 січня 2010 року по 1 червня 2012 року в рамках проекту «Житлова реформа очима громадськості», що здійснюється Громадянською мережею ОПОРА за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження».

Партія регіонів

Діюча програма партії декларує наступні ініціативи в сфері ЖКГ:

 • невідкладне виконання заходів з реалізації регіональних програм реконструкції житлових будинків перших масових серій;
 • встановлення цін на комунальні послуги відповідно до реального рівня доходів громадян та компенсацію малозабезпеченим громадянам підвищення вартості комунальних послуг;
 • приведення розрахунків населення за житлово-комунальні послуги у відповідність з якістю наданих послуг, зниження їхньої ресурсовитратності та покращення якості;
 • поступове і коректне застосування механізмів конкуренції на ринку соціальних послуг;
 • забезпечення прозорості і справедливості в системі формування комунальних тарифів.

Та як показав моніторинг, сайт Партії регіонів містить в переважній більшості  передруки з урядового порталу, тож ті публікації також вважатимемо такими, що містять партійні обіцянки. Всі обіцянки загального та популістського характеру.

Офіційне інтернет-видання Президента України

У програмі «Україна для людей» (2010 рік) згадуються лише якісні послуги ЖКГ. Що ж стосується Програми економічних реформ на 2010-2014 роки, то:

I етап передбачає (до кінця 2010 р.):

 • розробку методики регулювання тарифів і початок планомірного приведення їх до економічно обґрунтованого рівня;
 • розробку й прийняття закону про незалежний регулятор на ринку послуг ЖКГ.

II етап передбачає (до кінця 2012 р.):

 • передачу функції регулювання тарифів на житлово-комунальні послуги на центральний рівень (до кінця 2011 р.), приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня;
 • реформування системи соціальної підтримки й посилення її адресності;
 • створення ринку житлово-комунальних послуг (збільшення кількості ОСББ, розвиток приватних ЖЕКів й управляючих компаній) і залучення приватних компаній через механізм державно-приватного партнерства для надання послуг ЖКГ і модернізації інфраструктури.

III етап передбачає (до кінця 2014 р.):

 • технічне переобладнання й підвищення ресурсо- й енергоефективності ЖКГ;
 • впровадження ОСББ на обов'язковій основі.

Індикатори успіху:

 • рівень оплати житлово-комунальних послуг населенням – не менше 95 %;
 • покриття тарифами економічно обґрунтованих витрат, включаючи інвестиційну складову;
 • збільшення до 70 % кількості ОСББ у будинках з 5-ма і більше поверхами;
 • зменшення частки старих і аварійних теплових мереж з 15,7 % до 12 %;
 • зниження споживання природного газу на 15 % до 2014 р.;
 • зниження споживання решти ресурсів мінімум на 3 % щорічно до 2014 р.;
 • забезпечення 100 % обліку спожитих послуг.

Ця програма на 2012 рік конкретизується національним планом дій щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава". Реформі ЖКГ присвячено цілий розділ.

Батьківщина

У Програмі Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” ані слова про реформу ЖКГ.

У передвиборчій програмі кандидата на посаду Президента України Юлії Тимошенко "УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ. УКРАЇНА - ЦЕ ТИ!" також ні слова про ЖКГ.

Нова програма об’єднаної опозиції «За Батьківщину»:

 • стабільність та обґрунтованість цін і тарифів, доступність якісних продуктів харчування, житлово-комунальних послуг, безпечних умов життя, чистого довкілля
 • ми законодавчо заборонимо підвищувати ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги до того часу, поки держава не погасить заборгованість перед громадянами по заробітних платах, пенсіях, стипендіях та інших грошових виплатах
 • внесемо зміни до Закону України «Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги»;
 • ухвалимо Закон «Про встановлення мораторію на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги»;
 • внесемо зміни до Закону «Про житлово-комунальні послуги»

Популістські заяви, жодної конкретики; на сайті тема майже не згадується.

Фронт Змін

На сайті партії багато критики і новин щодо ЖКГ, є також юрконсультація. Жодних обіцянок, тільки констатація і критика. Що ж  стосується Програми партії – загальні декларативні речі.

Народна самооборона

Жодних обіцянок у сфері ЖКГ.

Комуністична партія

Жодної конкретики, крім наступних положень у  новій редакції програми партії:

 • подолання наслідків зруйнування житлово-комунального господарства;
 • рішуча протидія будь-яким спробам внести в чинне законодавство зміни, що погіршують становище трудового народу України,
 • підвищити пенсійний вік, збільшити тривалість робочого тижня, зробити можливим примусове виселення з жилих приміщень, у тому числі за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг.

Народна партія

Є окремі інтерв’ю членів партії, які просто дають оцінку стану справ у житлово-комунальному господарстві України, але жодних обіцянок.

Громадянська позиція

На сайті є  кілька новинно-подієвих публікацій, але жодної конкретики та обіцянок. У передвиборчій  програмі кандидата у Президента Анатолія Гриценка (2010) ні слова про ЖКГ.

Соціалістична партія України

У програмі партії цілий розділ присвячено реформуванню ЖКГ.

Немає обіцянок, але партія «вважає за необхідне»:

 • На законодавчому рівні зафіксувати, що максимальна частка витрат громадян на оплату житла та комунальних послуг не повинна перебільшувати 15% сукупного доходу сім’ї.
 • Збільшити в достатній мірі обсяг бюджетних коштів на адресні житлові субсидії громадянам для компенсації пільг щодо оплати за утримання та ремонт житла і комунальних послуг.
 • Зберегти пільги щодо оплати комунальних послуг для сільської інтелігенції (вчителів, медиків, культпрацівників).
 • Створити економічно обґрунтовану та прозору систему регулювання тарифів на комунальні послуги, забезпечити жорсткий контроль за тарифами на утримання і ремонт житла, що унеможливлює свавілля чиновників та бізнес-структур.
 • Домогтися порядку, при якому сплата комунальних послуг проводиться тільки за розміром фактично виконаних робіт та послуг.
 • Створити умови для ефективного управління багатоквартирними будинками на основі організації співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які захищають права та інтереси громадян. Вважати таку форму управління найбільш перспективною на ближчі десятиліття. Створити реальну конкуренцію між компаніями, що управляють багатоквартирними будинками, з метою підвищення якості робіт та послуг, зниження їх собівартості.
 • Звільнити ОСББ та ЖКГ від сплати податків на прибуток та додану вартість.
 • Різницю в оплаті тарифів необхідно повертати всім ОСББ та ЖКГ, а не тільки тим, хто має борги.
 • Виключити посередників, перейти до прямих договірних стосунків користувачів з постачальниками гарячої та холодної води, опалення.

А слоган – КОМУНАЛЬНІЙ РЕФОРМІ – НАРОДНИЙ КОНТРОЛЬ!

На фоні інших досить докладно розписано, хоча, звісно, з огляду на те, що партія не матиме можливості для виконання програмних обіцянок – чистої води популізм.

УДАР

У програмі партії жодного слова про ЖКГ.

ВИСНОВКИ за результатами моніторингу політичних обіцянок

Найбільш змістовною в розрізі уваги до проблем реформування ЖКГ є Програма економічних реформ на 2010-2014 роки Президента України. Але чи можна положення програми вважати політичними обіцянками?

Щодо офіційних партійних обіцянок, то усі вони в цілому досить загальні й популістські. Але, знову ж, найзмістовнішими є програмні обіцянки Партії регіонів. Програма об’єднаної опозиції дуже мало уваги приділяє реформуванню ЖКГ, тут єдиною змістовною обіцянкою є «стабільність та обґрунтованість цін і тарифів».

Більшість «менш потужних» партій (Компартія, Народна партія, Громадянська позиція, УДАР) взагалі нічого не обіцяють у сфері ЖКГ. Власне, з огляду на їхні перспективи в майбутньому парламенті такі обіцянки все одно були би повною фікцією.

Разом з тим, Соціалістична партія має ряд програмних обіцянок у цій сфері, серед яких варто відзначити наступну – «звільнити ОСББ та ЖКГ від сплати податків на прибуток та додану вартість».

Але найзмістовнішими все ж таки є  обіцянки Партії регіонів.

Детальніше:
Тетяна Бойко,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
Костинян Микола,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
у Чернівецькій області
Публікації та новини схожі

ОСББ та виробники і постачальники комунальних послуг: партнерство чи протистояння?

06.12.2011
ОСББ та виробники і постачальники комунальних послуг: партнерство чи протистояння? «ОСББ та виробники і постачальники комунальних послуг: партнерство чи протистояння?» – такою була тема круглого столу, що відбувся у Києві 30 листопада 2011 року за участі голів об`єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), представників Антимонопольного комітету, органів місцевого самоврядування, ПАТ «Київенерго» та координаторів житлово-комунальних програм регіональних представництв Громадянської мережі ОПОРА та журналістів.

докладніше

Создание ОСМД: проведение учредительного собрания

18.07.2012
Создание ОСМД: проведение учредительного собрания Для того, чтобы собрание было правомочным, а его решения имели законную силу, необходимо соблюсти ряд процедурных норм.

докладніше

«Луганськвода» посягає на права мешканців ОСББ

02.01.2013
«Луганськвода» посягає на права мешканців ОСББ 28 грудня 2012 у місті Луганськ відбувся круглий стіл на тему: «Луганські ОСББ та монополісти: партнерство чи протистояння?». Організатором заходу виступила Громадянська Мережа ОПОРА. Представники ОСББ Луганська розповіли, що найбільше нарікань вони мають на ТОВ «Луганськвода», яка й надалі вимагає акумулювати на рахунках ОСББ грошові кошти, оплачувані людьми за воду і централізовано перераховувати їх «Луганськвода», що утискає права мешканців.

докладніше

Анатолій Близнюк: ми відкриті до діалогу

18.01.2012
Анатолій Близнюк: ми відкриті до діалогу Протягом усього 2011 року до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства не надійшло жодного запиту на інформацію відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», повідомив очільник Мінрегіону Анатолій Близнюк, коментуючи підсумки минулого року.

докладніше

Юридична консультація

чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт

 Чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт (прочистка каналізації, які оплачуються ОСББ?

докладніше

на попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах

 Прошу вас допомогти у вирішенні дуже нагальної проблеми, яка виникла в нашому будинку. У зв’язку зі зловживаннями службовим становищем та халатним ставленням до роботи попередніми головами і сьогоднішнім головою у будинку виникла серйозна заборгованість перед кількома обслуговуючими організаціями. Зокрема, київенерго (1 млн.) та київводоканалом (майже 0,5 млн.). На попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах чи то за халатне ставлення до своїх обов’язків. Сьогоднішня голова спочатку взагалі не йшла на контакт з мешканцями, а тепер вирішила терміново скласти з себе всі повноваження. Будинок лишається без голови правління, а всі хто теоретично міг би замістити її не знають які наслідки це може для них мати.

докладніше

застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом

 Я представитель инициативной группы по адресу г.Киев,ул.Мишуги 12. У нас новопостроенный дом, где мы хотим создать ОСББ, но застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом. Мы письменно объявили, как в Администрацию Киевскую так и в районную об инициативе создать ОСББ в нашем доме, но нам не дают контактных данных совладельцев, а собрать самостоятельно не представляеться возможным так как дом без внутренних отделочных работ и отопления нет и соответственно в нем пока что идут отделочные работы и владельцев не застать. а оповестить надо всех. Как выйти из ситуации?

докладніше

проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом

 “В нашем доме, обслуживаемом ОСББ, на 1-м этаже расположен банк, который имеет счетчики: электричества, тепла, горячей и холодной воды. Водоканал заключает договор только с ОСББ и предлагает ОСББ по отдельному договору с банком получать компенсацию. Если можете, помогите пож. найти проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом”.

докладніше