Головна » Новини та публікації » Київенерго: тепло і світло для киян?

Київенерго: тепло і світло для киян?

"Київенерго" — компанія, яка забезпечує столицю України електричною та тепловою енергією, поєднуючи процеси виробництва, транспортування та збуту енергоресурсів. За специфікою та масштабами діяльності "Київенерго" не має аналогів у Східній Європі.

Дійсно, саме "Київенерго" є одним із найважливіших підприємств, які створюють комфортні умови проживання для киян та гостей столиці. Саме завдяки йому ми отримуємо тепло та гарячу воду, електроенергію. Не дай Боже, щось би трапилося з "Київенерго" – і Київ залишився б без тепла, електроенергії, а як наслідок – без холодної води і каналізації.

І при цьому "Київенерго" – збиткове підприємство! Вартість 1 Гкал нижче собівартості, прямі збитки тільки за 1 квартал 2012 року склали 328,6 мільйона гривень. Значить, кияни в небезпеці? А що, як завтра збанкрутує цей унікальний гігантський монополіст? А може, не збанкрутує? Мабуть, не дасть київська влада, знайде гроші, допоможе розрахуватись за газ, сплатить борги киян…

Чекайте, які борги? Кияни ж справно сплачують за комунальні послуги!

А ось тут і починається найцікавіше.

Електрику "Київенерго" продає безпосередньо мешканцям, і боргів за неї практично нема. А от тепло (теплову енергію) "Київенерго" продає виключно юридичним особам, і всіма правдами і неправдами відмовляється від того, щоб продавати тепло безпосередньому споживачу. У чому ж сенс таких дій? Невже "Київенерго" зацікавлене в тому, щоб хтось був посередником? Для чого? Адже досвід того ж таки "Київенерго" з електропостачання доводить, що краще мати прямі договори з кожним мешканцем, тоді платіжна дисципліна вища.

Посередником на практиці є або ЖЕК, або ОСББ, або ЖБК. А от для чого потрібні "Київенерго" такі "посередники" в продажу теплової енергії, стає зрозумілим при нарахуванні плати за спожиту теплову енергію.

Давайте змоделюємо декілька ситуацій в залежності від наявності будинкових лічильників тепла і гарячої води.

1. Будинковий лічильник тепла на опалення і гарячу воду відсутній.

Мешканці в даному випадку за опалення сплачують круглий рік по 2,91 за 1 м2 опалювальної площі, тоді як "Київенерго" нараховує наступним чином (як це передбачено в додатку № 2 до "стандартного" договору, який використовується "Київенерго" у відносинах з ОСББ, ЖБК і ЖЕКами): множення кількості годин споживання на величину середньогодинного теплового навантаження будинку з урахуванням температури теплоносія.

Або (той самий додаток №2): від загального споживання теплової енергії, визначеної за комерційними приладами обліку встановленими на центральному тепловому пункті (ЦТП), віднімаються обсяги споживання теплової енергії, визначені за будинковими комерційними приладами обліку споживачів, а залишок обсягу спожитої теплової енергії розподіляється між споживачами без будинкових комерційних приладів обліку теплової енергії пропорційно до їх договірних навантажень.

Якщо перекласти це на "людську" мову, то мається на увазі, що витоки теплоносія і втрати тепла в мережах після ЦТП (попросту кажучи – витоки в дірявих трубах "Київенерго" від котельні до будинку) повністю покладаються на будинки без приладів обліку, а ми з вами дуже часто бачимо, як парує земля або зливова каналізація взимку.

Хіба при такому підході до обліку "Київенерго" зацікавлене в ремонті власних мереж? Зовсім ні. Чим більше витік – тим більше зробимо нарахування, тим більше покажемо в майбутньому борги киян перед нами.

При цьому, навіть перевірити правильність такого нарахування неможливо, бо до власних засобів обліку енергетики нікого не допускають, та і взагалі жоден ЦТП, за інформацією працівників "Київенерго", таким засобами обліку не обладнаний.

А вся різниця, яка виникає між тим, що платить за опалення кожен сумлінний киянин, та тим, що нараховують енергетики, покладається якраз на "посередника" – ОСББ, ЖБК, ЖЕК. Ось звідки беруться ці загадкові "борги" киян за тепло.

З гарячою водою – ще цікавіше. Якщо немає будинкового засобу обліку тепла, то "Київенерго" вираховує теплове навантаження залежно від кількості зареєстрованих мешканців, байдуже, встановлені в квартирах лічильники гарячої води чи ні. У той же час, "посередник" (ОСББ, ЖБК, ЖЕК) не може так, як "Київенерго", ігнорувати покази квартирних лічильників. Досвід Києва показує, що мешканці з лічильниками споживають в середньому по 2 м3 гарячої води, тоді як норма 3,5 м3, а відсоток квартир з лічильниками є досить високим.

Якщо в будинку проживає 500 мешканців, 80% яких споживають воду по лічильниках, то різниця в нарахуванні буде приблизно така:

Фактично: 500мешканців*80%(з лічильниками)*2м3(середнє споживання)+500*20%*3,5м3=1150 м3.

Нарахування за методикою "Київенерго": 500 мешканців*3,5м3 по нормі = 1750 м3.

Таким чином, в цьому прикладі обсяг гарячої води, фактично спожитої мешканцями будинку, становить 1150 м3, а "Київенерго" нараховує плату за 1750 м3, тобто на 600 м3 більше. Як бачите, нарахування енергетиків у півтора рази більше від фактичного споживання.

З урахуванням вартості гарячої води, зайві нарахування у цьому прикладі становитимуть близько 10 тисяч гривень. Саме цю різницю і рахуватиме "Київенерго" як "борг" вашого ОСББ, ЖБК чи ЖЕКу. Тож не дивуйтеся, якщо одного дня ваш будинок відключать від гарячого водопостачання "за борги", хоча всі мешканці сумлінно оплачують комунальні послуги.

2. Будинковий лічильник тепла встановлено тільки на опалення.

Це, мабуть, найбільш нецікавий для енергетиків випадок. За опалення мешканці сплачують пропорційно до спожитого тепла. Єдине, на чому в цьому разі спекулюють енергетики – це якість тепла. Якщо у вас в квартирі холодно – вам ніхто не зробить перерахунок! Тому що тепло вже пораховане лічильником і не важливо, що воно недостатньої якості, щоб нагріти будинок, - платити все одно потрібно.

З гарячою водою ситуація в цьому прикладі повториться, як і в першому випадку.

3. Будинок обладнано всіма будинковими засобами обліку тепла (і на опалення, і на гарячу воду).

Тут, як не дивно, "Київенерго" теж знаходить свою вигоду в нарахуваннях плати за гарячу воду. Лічильник рахує як теплову енергію, так і кількість води, яка залишилась в будинку (спожита мешканцями). При цьому енергетики рахують тільки кількість теплової енергії – незалежно від того чи відповідає вона вимогам до гарячої води. Навіть якщо гаряча вода заходить у будинок з температурою нижче від нормативної, перерахунок "Київенерго" не робить, а мешканці, отримуючи ледь теплу воду, сплачують за неї, як за гарячу. При цьому кількість води, спожитої людьми, до уваги не береться. Знов зроблені "Київенерго" нарахування значно перевищують вартість фактично спожитої гарячої води.

Приблизно така сама картина з нарахуваннями відбувається і для інших контрагентів "Київенерго". "Київводоканал" платить "Київенерго" за підкачку води ("Київенерго" вважає, що гаряча вода складається з холодної води та теплової енергії, і вода належить водоканалу, через що він і повинен оплатити "послуги" "Київенерго" з транспортування цієї води споживачам) – при чому сплачує виключно за розрахунковими даними, не маючи можливості перевірити кількість фактично витраченої для цього електроенергії.

Наслідком таких зручних для "Київенерго" нарахувань є мільярдні штучно створені борги киян, "Київводоканалу", міського бюджету… та можливість спекулювати якістю тепла і посилатись на причини виникнення заборгованості за енергоносії (газ).

А тепер давайте подивимось на наслідки такого підходу енергетиків для киян, для державної програми підтримки ОСББ. За таких підходів вже через рік після створення ОСББ буде мати такі борги, сплатити які не буде мати можливості.

Ще через рік "Київенерго" подасть на нього до суду, визнає банкрутом, арештує рахунки і таке ОСББ не буде мати змогу навіть сплатити за вивіз сміття, виплатити зарплату двірнику, оплатити інші необхідні витрати, наприклад зробити ремонт. І такі випадки у Києві вже не поодинокі.

І вся ця "діяльність" "Київенерго" відбувається навіть не на власному обладнанні, бо всі мережі і джерела тепла у Києві – це власність громади міста, яка знаходиться в лише оперативному управлінні у "Київенерго".

Ото ж і маємо – "Київенерго" – компанія, яка існує тільки завдяки і для киян, яка заробляє кошти користуючись їх майном, при цьому обдирає рідне місто і його жителів майже до нитки! А ті збитки які, начебто, несе "Київенерго", мабуть, такі само дуті, як і нарахування для мешканців.

Тетяна Бойко
координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі "Опора"

Публікації та новини схожі

Пошуки виходу із комунальних колапсів у Луганську

27.09.2012
Пошуки виходу із комунальних колапсів у Луганську Хто і як повинен вирішувати комунальні проблеми в будинках, мешканці яких створили об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)? Відповідь на це питання шукали учасники круглого столу «Співпраця ОСББ і комунальних монополістів м. Луганськ: проблеми, шляхи вирішення», який нещодавно відбувся у Луганську. Захід організувала Громадянська мережа ОПОРА.

докладніше

Україна збільшує запаси газу в ПГС

22.09.2014
Україна збільшує запаси газу в ПГС Запаси газу в українських підземних газосховищах з 13 по 20 вересня збільшилися до 16,418 млрд кубометрів, тобто на 1,2%.

докладніше

Президентський законопроект №8474 не сприятиме розвитку ОСББ

07.12.2011
Президентський законопроект №8474 не сприятиме розвитку ОСББ Представники Спілки власників житла, Громадянської мережі ОПОРА та голови ОСББ впевнені у тому, що на засіданні профільного комітету Верховної Ради 7 грудня 2011року зміст Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єднань співвласників багатоквартирного будинку» (№8474) буде вкотре вихолощено лобістами певних організацій – такі підозри навіює його кулуарна підготовка.

докладніше

Еврокомиссар отметил прогресс Украины в сфере энергоэффективности

01.06.2012
Еврокомиссар отметил прогресс Украины в сфере энергоэффективности Состоялась рабочая встреча, посвященная проблеме повышения энергоэффективности предприятий Украины. Эндрю Разбаш, руководитель Управления программ помощи в Украине и координатор по вопросам сотрудничества Представительства Еврокомиссии в Украине, отметил правильность направления страны в этой сфере деятельности.

докладніше

Юридична консультація

чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ

 Чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ? Чи можна самоствореному ОСББ ініціювати відміну передачі будинуку на баланс ЖЕКу?
Наразі є новобудова на стадії передачі під заселення (в КГС видають оглядові ордери).

докладніше

как правильно составить заявление директору водоканала

 Подскажите пожалуйста, как правильно составить заявление директору водоканала (пришел какой-то виртуальный(несуществующий) долг на воду. Оплата за воду производилась всегда регулярно по счетчику.

докладніше

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше

застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом

 Я представитель инициативной группы по адресу г.Киев,ул.Мишуги 12. У нас новопостроенный дом, где мы хотим создать ОСББ, но застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом. Мы письменно объявили, как в Администрацию Киевскую так и в районную об инициативе создать ОСББ в нашем доме, но нам не дают контактных данных совладельцев, а собрать самостоятельно не представляеться возможным так как дом без внутренних отделочных работ и отопления нет и соответственно в нем пока что идут отделочные работы и владельцев не застать. а оповестить надо всех. Как выйти из ситуации?

докладніше