Більшості з нас знайома і навіть є надзвичайно хвилюючою тема оплати комунальних послуг. Навіть не скільки оплати, скільки незадоволення виконанням тих послуг, за які мусимо сплачувати. А саме – послуги тепло- та водопостачання. Щороку чуємо одні й ті ж пояснення міської влади та начальників комунальних підприємств про борги, проблеми з переобладнанням систем та значні труднощі у реформуванні комунальної галузі.
Отримати відповідь на питання щодо тарифів на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, гарячого водопостачання та опалення спробували активісти Громадянської мережі ОПОРА, надіславши запити до органів місцевого самоврядування в різних регіонах України. Опорівців цікавило, які тарифи на холодну воду та водовідведення, гарячу воду та опалення встановлено в Рівному, Луганську, Вінниці, Дніпропетровську, Чернівцях та Києві, з чого вони складаються: який заплановано розмір втрат, які норми споживання, режим надання послуг тощо.
На диво, але за результатами запитів у різних регіонах країни, Дніпропетровська міська рада разом із комунальними підприємствами виявились найвідкритішими і найбільш обізнаними в тому, чим вони займаються – як формуються тарифи, які втрати при транспортуванні, розмір споживання теплової енергії та води, норми постачання.
То ж розмір чинних тарифів по водопостачанню та водовідведенню є таким:
Для населення: вода – 3,276 грн./м.куб., стоки – 1,872 грн./м.куб
Для бюджетних установ: вода – 3,744 грн./м.куб, стоки – 2,244 грн./м.куб
Для інших споживачів: вода – 4,824 грн./м.куб, стоки – 2,856 грн./м.куб
Розмір втрат води у місті, включених у тарифи: 30% від подачі води у системі подачі та розподілу, втрати та не облічені втрати 27,63%.
Розмір чинних тарифів на теплову енергію:
Для населення 268,74 грн./Гкал, для бюджетних організацій – 926,57 грн./Гкал., для інших споживачів – 1008,34 грн./Гкал.
Норма втрат теплової енергії в місті 11,5%
Режим надання послуг на питому норму споживання теплової енергії на опалення 1 кв.м для населення
Централізоване опалення |
|
Тривалість опалювального періоду, діб |
175 діб (з 15.10 по 07.04)
|
Середня температура внутрішнього повітря, °С |
18
|
Річна норма споживання теплової енергії на опалення 1 кв.м. для населення, Гкал/кв.м. |
0,144 на рік
|
Централізоване постачання гарячої води |
|
Дні, години подачі гарячої води, діб / год. |
350
|
Норми споживання гарячої води для населення, л/особу/добу |
105
|
Тож, всі цифри та подані нашим експертам розрахунки були правильними і не викликали сумнівів. Проте, залишились питання у нас, як у звичайних абонентів – платників і отримувачів послуг. Чому маємо сплачувати за нормами, а отримувати прохолодні батареї?
Як правило втрати, визначені підприємствами самостійно по всім містам, не перевищують 13% від обсягів відпуску теплової енергії, а втрати визначені за результатами енергоаудиторів сягають до 20%. Фактичне споживання теплоти на опалення 1 кв.м. є меншим ніж норми КТМ 204 або норми, встановлені ОМС не тільки через відхилення кліматичних умов від нормативних. Довести те, що закладено у нормах не завжди відповідає дійсності, практично неможливо, тобто зводиться до нуля. Проте, захиститись від сплати за недоотримане тепло стає можливим при установці лічильників на всі види комунальних послуг – тепло, холодна і гаряча вода. Ще легше це зробити мешканцям, які організували в своїх будинках ОСББ. Так, ви будете сплачувати за тепло, яке зайшло у ваш будинок, а не за тепло, яке вийшло з котельні і десь на поворотах неутеплених труб розвіялось. За ту кількість води, яку ваш будинок спожив, а не ту, якою водоканал підживлює підземні води.
Заощаджуйте свої гроші!