Головна » Новини та публікації » Чому зросли тарифи на опалення та гарячу воду?

Чому зросли тарифи на опалення та гарячу воду?

В середині серпня українці отримали липневі квитанції з новими тарифами на гарячу воду (у кого гарячої води не було - той не відчув підвищення її вартості «на своєму гаманці»). Зростання ціни на послуги з централізованого опалення ми побачимо під час опалювального сезону. Підвищення тарифів на комунальні послуги відбулося в наслідок того, що держава прийняла важливе політичне і єдине економічно правильне рішення - населення повинно сплачувати за воду і тепло їхню повну вартість.

До 1 липня у жодному місті тарифи для населення не покривали навіть собівартості послуг, не говорячи про мінімальний прибуток (який би спрямовувався на модернізацію застарілого та енергозатратного обладнання) виконавців та виробників послуг. «Різниця в тарифах» підприємствам теплопостачання виплачувалася із бюджету, однак, із значними затримками. У відсотковому співвідношенні тарифи на теплову енергію (а відтак, і на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води) по Україні зросли по-різному* - від від 0,4 % для споживачів КП «Іллічівськтеплоенерго» до 161 % для споживачів ВП «Миронівська ТЕС» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго». В середньому по Україні зростання тарифів на теплову енергію становить 40 %. Що меншою була «різниця в тарифах» для споживачів, то менш відчутне підвищення.

Варто зазначити, що ціна на газ для підприємств ТЕЦ та ТЕС (основної складової теплової енергії) для населення залишилася незмінною - 1 309 грн за 1 тис. м3 з ПДВ. Тому дане підвищення тарифів для населення на послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання жодним чином не пов’язане із ціною на газ, яка зросла лише для інших категорій споживачів - бюджетних та комерційних установ. Навіть при досить низькій ціні на газ (останнє підвищення відбулося у 2010-му році з 727 грн за 1 тис. м3 з ПДВ до 1 309 грн з ПДВ за 1 тис. м3 з ПДВ.), останні кілька років тарифи для населення не покривали собівартості і не підвищувалися, хоча кілька разів зростала інша важлива складова теплової енергії - заробітна плата (якщо у 2009-му році мінімальна заробітна плата становила 605 грн, то у 2014 році - 1 218 грн), відповідно, зростала собівартість теплової енергії. Разом із тим - накопичувалася «різниця в тарифах» та заборгованість бюджету з її відшкодування.

Собівартість** теплової енергії на кожному підприємстві різна і коливається від 57,39 грн за 1 Ггкал. на ДП «НАЕК «Енергоатом» до 473, 79 грн за 1 Ггкал. на КП «Теплові мережі Харківського району Харківської РДА». В середньому по Україні вона становить 306 грн на 1 Ггкал. і залежить від від вартості та частки в структурі собівартості витрат на паливо, електроенергію, заробітну плату з нарахуваннями, амортизацію та ін.

При цьому, частка витрат на енергоносії (природний газ та електричну енергію) у структурі собівартості теплової енергії становить понад 60 %, у той час, як в країнах Європи - близько 20 %. Цілком ймовірне зростання в майбутньому і на газ, і на електроенергію, спричинить подальше зростання цін на теплову енергію, а звідти - на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для населення. І лише енергозбереження, енергоефективність та використання альтернативних і відновлюваних джерел палива в комплексі зможе пом’якшити чи навіть ліквідувати негативні наслідки і для населення, і для економіки країни. Чи не вперше в історії України споживачі реально задумаються про енергоощадні заходи. А потенціал енергозбереження лише в житловому багатовартирному фонді становить до 60 %.
* лише для ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг
** Планова собівартість на 2014 рік лише для ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

Детальніше:
Тетяна Бойко, координатор
житлово-комунальних програм
Громадянської мережі ОПОРА
(063) 617 97 60

Публікації та новини схожі

Пошуки виходу із комунальних колапсів у Луганську

27.09.2012
Пошуки виходу із комунальних колапсів у Луганську Хто і як повинен вирішувати комунальні проблеми в будинках, мешканці яких створили об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)? Відповідь на це питання шукали учасники круглого столу «Співпраця ОСББ і комунальних монополістів м. Луганськ: проблеми, шляхи вирішення», який нещодавно відбувся у Луганську. Захід організувала Громадянська мережа ОПОРА.

докладніше

Не єдина для України історія киянки, якій двічі відрізали електрику і двічі... перепрошували за помилку

17.10.2013
Не єдина для України історія киянки, якій двічі відрізали електрику і двічі... перепрошували за помилку Нині «неслухняні» споживачі можуть цілком законно залишитись без світла та електрики. Хоча проблема ще не набула масового характеру, з різних куточків України громадяни повідомляють про раптове відключення від послуг організаціями-електропостачальниками через «борги» (при чому, про існування та природу «боргів» вони часто дізнаються вже пост-фактум).

докладніше

Відкритий лист Громадянської мережі ОПОРА до Міністра соціальної політики України Наталії Королевської

25.03.2013
Відкритий лист Громадянської мережі ОПОРА до Міністра соціальної політики України Наталії Королевської Звертаємось до Вас, як до Міністра соціальної політики України одним з основних завдань якого є формування державної політики щодо забезпечення державних соціальних стандартів та державних соціальних гарантій для населення.

докладніше

Анатолій Близнюк: За отримані послуги слід платити

27.01.2012
Анатолій Близнюк: За отримані послуги слід платити Стан платіжних рахунків за газ вкрай незадовільний. Підприємства комунальної теплоенергетики за січень поточного року заплатили за спожитий газ лише 24%. Не в останню чергу до цього призвела деяка затримка населення зі своєчасною оплатою отриманих житлово-комунальних послуг.

докладніше

Юридична консультація

домовой комитет - устав и перечень правоустанавливающих документов

 Хотим создать домовой комитет. Нужен устав и перечень правоустанавливающих документов

докладніше

не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є протирадіаційні укриття(ПРУ)

 Керівник ЖКО стверджує, що в нашому місті не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є протирадіаційні укриття(ПРУ). Це так? В якому законі це прописано? В моєму місті єдине ЖКО, яке обслуговує 10 тис. абонентів. Його керівник неодноразово демонстративно заявляє, що в нашому місті не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є так звані протирадіаційні укриття(ПРУ). Це так? В якому законі це прописано?

докладніше

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом

 “В нашем доме, обслуживаемом ОСББ, на 1-м этаже расположен банк, который имеет счетчики: электричества, тепла, горячей и холодной воды. Водоканал заключает договор только с ОСББ и предлагает ОСББ по отдельному договору с банком получать компенсацию. Если можете, помогите пож. найти проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом”.

докладніше