Головна » Новини та публікації » Чому Україні потрібні енергосервісні компанії

Чому Україні потрібні енергосервісні компанії

ЕСКО або ESCO - Energy Service Company "Компанія з надання енергетичних послуг" добре відомі фахівцям з енергозбереження в США і Західній Європі.

Поняття «енергетичні послуги» не варто сприймати в традиційному для України тлумаченні «енергоцентралей» або «обленерго». В нашому випадку ці установи зацікавлені продати більше за менші гроші, а в ЕСКО займаються зворотним - економією енергії і зниженням її вартості.

І поняття «енергозбереження» також не слід розуміти примітивно-як «використовувати менше дорогого палива, замінювати його більш дешевим, і в будь-якому випадку ізолювати вікна, стіни і двері від зайвих витрат тепла». Безсумнівно, з одного боку, все це - про ЕСКО. Однак це ще далеко не все.

Основна мета енергосервісних компаній - це управлінські, фінансові та конструкторські рішення, що дозволяють істотно заощадити на енерговитратах для найрізноманітніших місць життя і роботи людини: житлових і торгових комплексів, офісів, заводів і фабрик, вокзалів і аеропортів, тощо

Вперше ЕСКО була створена у Франції більше ста років тому. Ідея полягала в об'єднанні систем опалення кількох багатоквартирних житлових будинків. Технічне та управлінське об'єднання систем призвело до значного зниження загальної вартості опалювальних послуг. Цю ідею швидко перейняли і взялися розвивати підприємливі американці.

Наступний сплеск інтересу до ЕСКО припав на 70-ті роки двадцятого століття, коли питання енергозбереження стало найважливішим для Західної Європи через скорочення видобутку і продажу нафти арабськими країнами. А на початку ХХІ століття ЕСКО отримали бурхливий розвиток в Східній Європі, включаючи пострадянські республіки.

Варто відзначити, що чим більший обсяг роботи конкретного підприємства, тим краще ефект. Іншими словами, чим більше витрата енергії на певній території, тим більшу частку цієї енергії вдається зберегти. Співпраця з ЕСКО вигідніше для цілісного житлового масиву, ніж для окремого будинку. А для фабрики або аеропорту воно вигідніше, ніж для житлового масиву або великого офісу.

В основі ідеї енергосервісних компаній лежить святая святих капіталізму: рішення, які дозволяють клієнту заощадити енергію (а отже, і гроші), вигідні не тільки клієнта, але і тієї компанії, яка надає йому можливість економії. Досягається це дуже просто. Будь-яка ЕСКО є комерційною установою. Надаючи клієнтам можливість економії енергії та грошей - вона бере за це плату у вигляді частини зекономлених грошей. Ключовою нюанс полягає в тому, що ЕСКО бере лише частину від зекономленого. Таким чином, обидві сторони опиняються у виграші. До того ж, виграє все суспільство, завдяки загальному (в масштабах міста або країни) зменшення енергоспоживання і поліпшення екологічної ситуації.

Взаємна вигода стимулює взаємну зацікавленість, а значить - прогрес. Саме тому різні форми ЕСКО на практиці продемонстрували позитивну стратегію енергозбереження в багатьох країнах світу. Актуальність цієї стратегії особливо зростає в часи подорожчання енергоносіїв, які іноді перетворюються в політичну зброю. Зайве говорити, що не тільки Україна, але й Європа сьогодні переживає саме такі часи.

Як це працює «у них»?

Загальна схема роботи ЕСКО досить проста. Досягнувши домовленостей з власником будівлі або комплексу будівель, вони розробляють план заходів, необхідних для зменшення енергоспоживання. Це може стосуватися стратегії закупівлі і використання енергоносія, або зміни виду енергоносія, або певної перебудови систем опалення, або технологічних інновацій, таких як автоматичне вимкнення світла у порожньому приміщенні. Як правило, формується і пропонується комплекс заходів у різних сферах.

Звичайно, для розробки такого плану фахівцям ЕСКО необхідно всебічне дослідження технічної і фінансової сторони цієї системи опалення, освітлення та водопостачання, також потребує енерговитрат. І вже спираючись на ці дослідження клієнтові пропонують план з прогнозом потенційної економії коштів. Після в угоді фіксується, яку частину зекономлених коштів отримає ЕСКО, і як швидко окупляться кошти, вкладені в технічні перетворення. Сума може бути фіксованою або у вигляді процентів, строки, як правило, коливаються в межах від 5 до 20 років.

Також важливим є той факт, що енергосервісні компанії нерідко контролюють роботу оновленої системи, надаючи клієнту дані про одержаної економії енергії та коштів. Якщо економія виходить менше, ніж передбачалося проектом, можуть бути розроблені нові пропозиції.

На сьогоднішній день в Європі існують різні типи ЕСКО, і деякі з цих типів фахівці не вважають «справжніми». До прикладу, в Німеччині на початку двохтисячних років почався розвиток подібних варіантів на муніципальній основі. Роль ЕСКО в цих моделях виконували відповідні департаменти місцевих адміністрацій, які залучали до справи кошти місцевих бюджетів. Такі «муніципальні ЕСКО» могли менше дбати про чистого прибутку. Завдяки цьому вони розширювали ринок, на який пізніше могли заходити і «класичні» комерційно-орієнтовані компанії. Така модель швидко отримала визнання у постсоціалістичних країнах Центральної та Східної Європи, і, очевидно, могла б послужити в українських реаліях.

Як це працює «у нас»?

Складнощі, звичайно, очевидні: низька якість управління і висока корумпованість української влади на всіх рівнях. Крім цього, необхідні законодавчі зміни у регуляторній сфері. А коли клієнтами енергосервісних компаній стають державні структури, можуть виникнути складності з застосуванням тендерних процедур (з такою проблемою зіткнулися, у Словенії, де ЕСКО просто замало для повноцінної конкуренції на тендерах).

Тим не менш, вигода очевидна, навіть необхідність співпраці з ЕСКО саме для державних і муніципальних об'єктів в нашій країні. У дослідженні, проведеному в 2006-му році під егідою Європейської комісії, йдеться про наявність в Україні мінімум трьох компаній з ознаками ЕСКО, а серед об'єктів їх діяльності названі, зокрема, мережі вуличного освітлення. Можливо, якщо б цей ринок розвивався активніше, перед Києвом сьогодні не стояла б загроза відключення цього освітлення за борги перед енергопостачальником...

Ні для кого не є новиною, що українська економіка є однією з найбільш енерговитратних. Це означає потенційно величезний ринок для енергосервісних компаній. Разом з тим, крім недосконалого законодавства та забюрократизованості, експерти згадують і про таку перепону на шляху розповсюдження ЕСКО, як необізнаність у цьому питанні і з боку чиновників, і з боку бізнесу. Незважаючи на те, що в Україні ЕСКО діють з 1999 року, для нас ця концепція поки залишається екзотикою. Експерти настійно рекомендують керівництву Євросоюзу запровадити програми з енергозбереження, включаючи розвиток енергосервісних компаній, спільно з країнами-сусідами. У США ринок ЕСКО послуг становить понад 2 млрд дол. щорічно. Проте, цей механізм ще не отримав широкого розповсюдження в Україні із-за законодавчих бар'єрів. Введення змін у законодавство дасть можливість залучати кошти приватних інвесторів через механізм енергосервісних контрактів та економити бюджетні кошти та кошти мешканців (мінімум 3 млрд грн на рік). Можливо, рух у цьому напрямку сприятиме впровадженню ЕСКО в нашій країні. Але, в першу чергу це - справа самих українців, які в ній об'єктивно зацікавлені.

Варто зазначити, що робочою групою з реформування ЖКГ Мінрегіону був розроблений ряд законопроектів, які дозволяють впровадити ЕСКО в нашій країні, однак вони досі знаходяться на погодженні в центральних органах виконавчої влади та протягом трьох місяців не виносяться на засідання Уряду. Більш докладно можна побачити на інфографіці.

Публікації та новини схожі

Процедура встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги скорочена до 15 днів

11.01.2012
Процедура встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги скорочена до 15 днів З 2012 року відбудеться спрощення процедури встановлення тарифів на послуги житлово-комунальних господарств, ініційоване Президентом України.

докладніше

Чи стануть Револьверні фонди панацеєю для ОСББ?

09.10.2013
Чи стануть Револьверні фонди панацеєю для ОСББ? 24-26 вересня 2013 року в м. Вознесенськ, що на Миколаївщини, зібралися люди з усіх регіонів України, яким не байдужі проблеми розвитку ОСББ, для того щоб обговорити інноваційний досвід по запровадженню інструментів фінансової підтримки та стимулювання організаційного розвитку об’єднань співвласників та житлових кооперативів. Досвід презентувала Вознесенська громадська організація «Агентство економічного розвитку» якій вдалось створити місцевий Револьверний фонд підтримки ОСББ та ЖБК.

докладніше

Мінрегіон: Комунальники мають реагувати швидко та злагоджено

24.09.2012
Мінрегіон: Комунальники мають реагувати швидко та злагоджено Зі станом підготовки підприємств та об’єктів комунальної теплоенергетики, загальною готовністю систем життєзабезпечення до зими ознайомилися Перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський та Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк під час відвідин міста Краматорськ Донецької області. На прикладі ТОВ «Краматорськтеплоенерго», на мережах якого у минулому році сталося масштабне відключення споживачів, урядовці та керівники теплопостачальних підприємств області розглянули алгоритм дій у випадку надзвичайних подій. Також детально проаналізували роботу підприємств із запобігання аваріям.

докладніше

Минрегион займется дебиторской задолженностью в регионах

16.03.2012
Минрегион займется дебиторской задолженностью в регионах Минрегион требует от регионов эффективнее противодействовать росту дебиторской задолженности за газ. Уже в ближайшее время ведомство планирует провести совещание с заместителями руководителей регионов и руководителями профильных управлений областей, посвященное состоянию расчетов. Об этом 15 марта сообщил первый заместитель Министра регионального развития, строительства и жилищно-коммунального хозяйства Украины Александр Алипов на всеукраинском селекторном совещании по вопросам реформирования и развития ЖКХ.

докладніше

Юридична консультація

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

домовой комитет - устав и перечень правоустанавливающих документов

 Хотим создать домовой комитет. Нужен устав и перечень правоустанавливающих документов

докладніше

на попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах

 Прошу вас допомогти у вирішенні дуже нагальної проблеми, яка виникла в нашому будинку. У зв’язку зі зловживаннями службовим становищем та халатним ставленням до роботи попередніми головами і сьогоднішнім головою у будинку виникла серйозна заборгованість перед кількома обслуговуючими організаціями. Зокрема, київенерго (1 млн.) та київводоканалом (майже 0,5 млн.). На попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах чи то за халатне ставлення до своїх обов’язків. Сьогоднішня голова спочатку взагалі не йшла на контакт з мешканцями, а тепер вирішила терміново скласти з себе всі повноваження. Будинок лишається без голови правління, а всі хто теоретично міг би замістити її не знають які наслідки це може для них мати.

докладніше

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше