Головна » Будинкові комітети в Івано-Франківську: на шляху до ОСББ

Будинкові комітети в Івано-Франківську: на шляху до ОСББ

Для того, аби більш ефективно контролювати роботу житлово-комунальних підприємств у місті Івано-Франківську створилися будинкові комітети. Тут вже 6 років працюють близько 80 таких організацій, допомагаючи мешканцям витрачати комунальні платежі з розумом та ефективно. На сьогодні будинкові комітети знаходяться на шляху до створення ОСББ і усвідомлюють, що без відповідального власника будинку навести лад дуже скалдно. Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з головою Ради будинкових комітетів та ОСББ Івано-Франківська Галиною Гринюк.

- Пані Галино, розкажіть з чого починалася ваша робота?

Все почалося у нас з програми ПРООН, коли створювали перші будникові комітети. Попри те, що зараз говорять, що це не дуже ефективна структура, за допомогою них не дуже можна управляти житлом, проте коли люди спробували щось зробити, вони не хотіли цього залишати. Зараз будинкові комітети заручилися підтримкою міської влади і продовжують працювати далі.

Від початку у місті створилося 86 будинкових комітетів. Коли люди побачили, що проблеми у нас спільні, у 2007 році вирішили об’єднатися в «Асоціацію будинкових комітетів». Ця асоціація стала дорадчим органом при міському голові з назвою «Рада голів будинкових комітетів та ОСББ». З часом ми зрозуміли, що майбутнє за ОСББ, тому ми запропонували включити їх до її складу.

- Які у вас повноваження?

Ця рада має право збиратися, приймати важливі рішення, подавати пропозиції міському голові і викликати, навіть не запросити, а викликати на своє засідання керівників комунальних служб, міського голову, комунальні підприємства, і спитати про те, що саме робиться.

Ми обговорювали проблеми, вносили пропозиції, які стосувалися переважно в першу чергу ремонтів. Зараз же організовуємо навчання. Двічі вчили спеціалістів будинкових комітетів: одного разу за допомогою ПРООН, іншого разу за допомогою Львівського центру дослідження місцевого самоврядування.

- Які ваші основні досягнення?

Наше досягнення – що ми примусили міську раду обернутися і подивитися на те, що ОСББ – це ті самі мешканці тільки не в ”комунальних будинках”. І чому їх треба відсікти, казати – це ваші проблеми? Коли ми залучили цих людей – вони казали, що це вперше, відколи ми створилися,хтось поцікавився як ми живемо, які у нас проблеми. Міська влада почала розвертатися до нас.

Також змінилося ставлення керівників комунальних підприємств. Якщо раніше на нас дивилися звисока, то зараз як з окремими головами ОСББ рахуються, так і з радою в цілому. Влаштовуємо регулярні зустрічі, пишемо протокольні доручення, які візує міський голова, і слідкуємо за виконанням. Може не завжди виходить така співпраця, але це вже є.

Великим досягненням я вважаю все ж таки те, що останні декілька місяців заступник міського голови з житлово-комунального господарства почав декларувати саме те, що ми так довго намагалися довести. «В ОСББ живуть такі самі мешканці. Чому ми маємо дотувати ЖЕК і не приділяти увагу ОСББ – чим там люди гірші?», – сказав він на одній з минулих нарад. Вже почали говорити про створення якогось центру для роботи з ОСББ. Саме зараз ми з міською владою вирішуємо, як саме він повинен працювати. Саме його місією буде активна робота із сприяння створенню ОСББ і практична допомога в цьому.
Оскільки від початку ми були створені як асоціація будинкових комітетів, то ОСББ у нашому складі менше. Проте, ми зараз починаємо вводити їх у свої лави, щоб знати різні проблеми.

Чи створюються у вашому місті ОСББ?

ОСББ створюється у нас в основному в нових будинках. Проте, також не завжди, адже люди, купивши нову квартиру не хочуть брати на себе відповідальність, не знають що таке ОСББ. Іноді забудовнику доводилося створювати приватний ЖЕК і передавати йому на баланс новозбудований будинок. А в старих будинках люди також не знають про це, донедавна зовсім не було підтримки від міської влади.

Зараз почали створюватися приватні ЖЕКи. Часто керівник комунального створює приватний ЖЕК. Він роботу знає, знає де будинки нові. На ринку вивезення сміття зараз прийшла компанія «Грінко» і постійно точиться протистояння з комунальними монополістами.

Які послуги ви надаєте своїм колегам?

До нас багато людей звертаються за консультацією. Коли люди приходять – ми розказуємо обов’язково чим це краще, як управляти будинком, про тарифи… Ми зібрали бібліотеку, хочемо задіяти юриста, який би розбирався у всіх тонкощах ЖКГ. Ми, звичайно консультуємо по мірі сил, до нас люди звертаються, направляємо, знаємо куди звернутися, зводимо з органами місцевого самоврядування. Проте наш орган в основному – дорадчий.

- Чим ви особисто пишаєтесь у своїй роботі?

Щороку ми проводимо конкурс на кращий будинковий комітет. Я також очолюю будинковий комітет. Я не скажу, що він найкращий, але за час роботи з 2006 року ми за співфінансування з мешканцями зробили нову покрівлю, ремонт сходових клітин, дитячий, спортивний майданчик, заасфальтована територія. Це практично все за бюджетні гроші. Насаджень нам щороку багато дають. Вже озеленений двір.

Дитячий майданчик вже досить старий був, його хотіли зносити, але ми відремонтували, адже це було набагато дешевше, аніж знести і оставити новий. Ми взяли самі фарби, залучили дітей, у людей з’явилось натхнення.

Якби ви бачили, як їм було цікаво фарбувати власний дитячий майданчик. Вони стояли в черзі. І я побачила, що діти більше бережуть це більше після того. Бо в інших дворах, після трьох років вже дуже зношені майданчики, а в нас він виглядає, як новий. І в дітей виховується відчуття, що ти зможеш щось зробити.

Будь-які збори, в будь-якому будинку, буквально через 10 хвилин плавно переходять в одне запитання «За що ми платимо ЖЕКу?». Це болюча тема для всіх, хоча я б не сказала, що ЖЕКи аж взагалі нічого не роблять. У ЖЕКів величезна територія, за всім не можна вслідкувати. Але будинкові комітети зараз призвичаїлися пильно слідкувати, чи навіть контролювати їх роботу.

Люди давно питали мене «А давайте від’єднаємось від ЖЕКу». Проте, я побоювалась, але зараз ми, напевне будемо робити з будинкового комітету ОСББ, щоб мати більше можливостей.

Публікації та новини схожі

Анонс: Кредитна лінія для реалізації енергоефективних проектів у житлових будинках

03.06.2013
Анонс: Кредитна лінія для реалізації енергоефективних проектів у житлових будинках В рамках програми з підвищення ефективності використання енергії у багатоквартирних житлових будинках Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) у партнерстві з місцевими комерційними банками може найближчим часом запропонувати Кредитну лінію для реалізації енергоефективних проектів у житлових будинках (далі – Кредитна лінія).

докладніше

Українські підприємства водопостачання стають енергоефективнішими

27.02.2012
Українські підприємства водопостачання стають енергоефективнішими Розвиток внутрішнього виробництва у житлово-комунальному господарстві полягає, зокрема, в енергозбереженні, причому галузь уже досягла певних успіхів у водопостачанні, наголосив Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк.

докладніше

Громадська думка про ОСББ: інформованість, ставлення, побоювання (відео)

28.05.2012
Громадська думка про ОСББ: інформованість, ставлення, побоювання (відео) У відео розглянуті переваги створення ОСББ та приведені статистичні дані відношення населення до даної ініціативи.

докладніше

Нацкомпослуг планує запровадити незрозумілу схему обрахунку тарифу на холодну воду

20.12.2011
Нацкомпослуг планує запровадити незрозумілу схему обрахунку тарифу на холодну воду Введення нової схеми обрахунку тарифу на холодну воду, що Нацкомпослуг планує запровадити, призведе до того, що 97% населення платитиме й за решту 3%, а також за втрати водоканалу й за безгосподарність комунальників. А розцінки будуть наступними: за перші два куби споживання на особу в місяць – 1,5 гривні, з 2 до 6 кубів – більше, з 6 до 10 – ще більше, а після 10 – максимально. Про нову схему обрахунку тарифу на холодну воду говорили директор аналітичного центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко, керівник житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко 15 грудня 2011 року в інформаційно-аналітичному агентстві «Главком».

докладніше

Юридична консультація

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше

как правильно составить заявление директору водоканала

 Подскажите пожалуйста, как правильно составить заявление директору водоканала (пришел какой-то виртуальный(несуществующий) долг на воду. Оплата за воду производилась всегда регулярно по счетчику.

докладніше

чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ

 Чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ? Чи можна самоствореному ОСББ ініціювати відміну передачі будинуку на баланс ЖЕКу?
Наразі є новобудова на стадії передачі під заселення (в КГС видають оглядові ордери).

докладніше

на попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах

 Прошу вас допомогти у вирішенні дуже нагальної проблеми, яка виникла в нашому будинку. У зв’язку зі зловживаннями службовим становищем та халатним ставленням до роботи попередніми головами і сьогоднішнім головою у будинку виникла серйозна заборгованість перед кількома обслуговуючими організаціями. Зокрема, київенерго (1 млн.) та київводоканалом (майже 0,5 млн.). На попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах чи то за халатне ставлення до своїх обов’язків. Сьогоднішня голова спочатку взагалі не йшла на контакт з мешканцями, а тепер вирішила терміново скласти з себе всі повноваження. Будинок лишається без голови правління, а всі хто теоретично міг би замістити її не знають які наслідки це може для них мати.

докладніше