Головна » Хроніка кампанії з прийняття законопроекту про ОСББ

Хроніка кампанії з прийняття законопроекту про ОСББ

Громадське просування ОСББ. Крок за кроком

Початок кампанії


12 лютого 2008 року за ініціативи ГМ ОПОРА організувала круглий стіл – громадське обговорення проекту Закону України № 1142 „Про внесення змін до закону України „Про ОСББ”, який нещодавно був відправленоий ВРУ на повторне перше читання. Понад 60 експертів з різних міст України та різних неурядових організацій прийняли рішення об’єднатися у неформальну коаліцію та лобіювати на законодавчому рівні створення сприятливих умов для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Крок 1: Розробка концепції

Для початку експерти ГМ ОПОРА підготували своє бачення Концепції змін до законодавства, що регулює діяльність ОСББ. Для того, щоб зміни до законів дійсно працювали, ми розпочали публічне громадське обговорення кожного з положень концепції та можливостей внесення змін до діючого законодавства.

Крок 2: Публічні дискусії

Ми справді хотіли дослідити, як краще впроваджувати інститут відповідальних власників в Україні, тому протягом 2008 року провели 12 експертних обговорень у містах України та зібрали пропозиції до тексту проекту закону „Про внесення змін до ЗУ „Про ОСББ”.

У м. Києві відбулось 3 публічні обговорення за участю Міністра житлово-комунального господарства Олексія Кучеренка, Міністра регіонального розвитку та будівництва Василя Куйбіди, голови підкомітету ВРУ з питань містобудування, ЖКГ і регіональної політики Олександра Попова.

Крок 3: Коаліція

Ми активно співпрацювали з іншими неурядовими організаціями, ОСББ, органами місцевого самоврядування – на сьогодні партнерами ОПОРИ є більше 60-и місцевих недержавних організацій та 20-и асоціацій ОСББ з різних міст України. Ми обмінювалися ідеями, досвідом, порадами та контактами та сформували професійну мережу громадських лобістів та прихильників ідеї ОСББ.

Крок 4: Звернись до свого депутата

На початку 2009 року ми розгорнули кампанію звернень від громадян до народних депутатів. Близько 10000 листівок з усіх регіонів України надійшло на адресу народних обранців з проханням звернути увагу на проблеми ОСББ. Частину пропозицій від громадськості було включено до оновленої версії законопроекту „Про внесення змін до ЗУ Про ОСББ” за авторством представників трьох депутатських фракцій (автори – Юрій Одарченко, Володимир Бондаренко (БЮТ), Ксенія Ляпіна (НУНС), Олександр Попов (Партія Регіонів) та Валерій Баранов (Партія Литвина).

Крок 5: Перемога у Верховній раді

30 квітня 2009 року законопроект № 4423„Про внесення змін до ЗУ Про ОСББ” був зареєстрований у Верховній Раді України.

4 червня 2009 р. ми провели прес-конференцію на тему: «Від нового закону про ОСББ – до країни відповідальних власників!» за участю авторів законопроекту Юрія Одарченка, Володимира Бондаренка та Валерія Баранова. Окрім того, ми постійно спілкувалися з Комітетом ВРУ з питань містобудування, ЖКГ та регіональної політики, переконували народних депутатів та Міністерство ЖКГ у необхідності пришвидшення реформи та відмови від популістських гасел.

14 листопада 2008 року в Комітеті відбулося громадське обговорення проекту ЗУ „Про внесення змін до ЗУ „Про ОСББ” та розділу „ОСББ”, представленого у проекті Житлового кодексу.

12 липня 2009 року профільний Комітет ВРУ одноголосно схвалив проект закону № 4423 „Про внесення змін до ЗУ „Про ОСББ” та рекомендував ВРУ прийняти його за основу. Також було прийнято рішення зміни до Житлового кодексу України в частині ОСББ гармонізувати із цим законопроектом.

Навесні 2009 року ОПОРА знову організувала кампанію листів-звернень від громадських організацій та ОСББ з різних міст України. Цього разу до Верховної ради надійшло більше 100 звернень, а також 4 звернення від органів місцевого самоврядування. Кожне з них містило прохання пришвидшити розгляд проекту ЗУ № 4423 „Про внесення змін до ЗУ „Про ОСББ”.

Керівники фракцій Партії Регіонів, БЮТ, НУНС, Блоку Литвина звернулися до Голови ВРУ з проханням включити проект ЗУ № 4423 „Про внесення змін до ЗУ „Про ОСББ”. 2 липня 2009 року Верховна рада України 342 голосами прийняла даний проект закону за основу.

Крок 6: Доопрацьовуємо законопроект

ОПОРА підготувала та розповсюдила серед експертів дослідження щодо міжнародного досвіду діяльності кондомініумів та можливостей його застосування в Україні. Ми продовжуємо роботу з доопрацювання законопроекту і сподіваємося, що народні обранці дослухаються до нас. Очікується, що найближчий його розгляд у Комітеті ВРУ з питань містобудування, ЖКГ і регіональної політики відбудеться у вересні 2010 року.

Крок 7: Робота з Міністерством житлово-комунального господарства
Експерти інституту місцевого розвитку підготували рекомендації для вирішення основних проблем створення та діяльності ОСББ та управителів (керуючих компаній) центральними органами виконавчої влади.

7 вересня 2010 року у Міністерстві з питань житлово-комунального господарства відбувся круглий стіл, який мав на меті залагодити проблеми, які виникають в ініціативних груп та діючих ОСББ. Громадські експерти представили Центальним органам виконавчої влади (Мінжитлокомунгоспу, Мінюсту, Мінпраці, Держкомзему, ДПА, НКРЄ) своє бачення щодо шляхів вирішення цих проблем.

14 вересня у Мінжитлокомунгоспі за участі заступника Міністра з питань ЖКГ Віталія Шаповаленко відбувся круглий стіл на тему: «Шляхи вирішення основних проблемних питань створення та діяльності виконавців послуг з управління багатоквартирними будинками (управителів)», де було запропоновано створити спеціальну робочу групу за участі всіх Міністерств та відомств для розв’язання проблем, що заважають формуванню ринку надавачів послуг з управління багатоквартирними будинками.

30 вересня 2010 року в МінЖКГ під головуванням Першого заступника Міністра Григорія Семчука відбулось засідання колегії Мінжитлокомунгоспу з розгляду питання «Про кращі практики реформування житлово-комунального господарства у частині створення та діяльності ОСББ, керуючих компаній». Рішенням колегії було підтримано рекомендації круглих столів та створено ряд робочих груп.

11 жовтня Форум ОСББ, який відбувся у м. Львові за участі більш ніж 100 голів ОСББ із 17 областей України прийняли звернення до Президента України, Верховної ради України, Центральних органів виконавчої влади та ОМС з проханням пришвидшити роботу над вирішенням проблем, що заважають успішному функціонуванню ОСББ та управителів.

14 жовтня з метою створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг, запровадження ефективних форм управління житловими будинками, підвищення якості житлово-комунальних послуг для всіх верств населення Президент України доручив Прем’єр-міністру України опрацювати питання удосконалення нормативно-правової бази щодо створення і функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та забезпечити розроблення і прийняття необхідних проектів нормативно-правових актів. Віктор Янукович також дав доручення керівнику Уряду передбачити в проекті Державного бюджету України на 2011 рік необхідні кошти для фінансування заходів щодо належної підтримки діяльності новостворених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

8. Ресурсні центри для ОСББ
ГМ ОПОРА та Інститут місцевого розвитку в рамках проекту “Реформа міського теплозабезпечення” надають організаційну і консультаційну підтримку у створенні місцевих Ресурсних центрів для ОСББ.
Завдяки таким зусиллям 4 жовтня 2010 року відкрився такий Центр у м. Львові.

Публікації та новини схожі

Завдання мерів – розвивати громадянське суспільство

22.11.2011
Завдання мерів – розвивати громадянське суспільство 21 жовтня 2011 року у Львові пройшов Форум мерів під, незвичним для українських реалій, гаслом «Влада йде назустріч людям». Даний захід проводився з метою ознайомлення з кращими практиками побудови взаємодії місцевої влади із громадою, обговорення нових моделей співпраці, а також для того, щоб по-новому оцінити значення спільної роботи органів місцевого самоврядування з громадськими об’єднаннями задля ефективного розвитку міст.

докладніше

Громадська думка про ОСББ: інформованість, ставлення, побоювання (відео)

28.05.2012
Громадська думка про ОСББ: інформованість, ставлення, побоювання (відео) У відео розглянуті переваги створення ОСББ та приведені статистичні дані відношення населення до даної ініціативи.

докладніше

Процедура встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги скорочена до 15 днів

11.01.2012
Процедура встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги скорочена до 15 днів З 2012 року відбудеться спрощення процедури встановлення тарифів на послуги житлово-комунальних господарств, ініційоване Президентом України.

докладніше

Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та механізми соціального захисту населення в Україні

31.03.2014
Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та механізми соціального захисту населення в Україні Запрощуємо Вас на дискусію «Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та механізми соціального захисту населення в Україні». Підвищення тарифів на природний газ призведе до ситуації, коли для чималої кількості домогосподарств в Україні суттєво зросте вартість житлово-комунальних послуг.

докладніше

Юридична консультація

чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ

 Чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ? Чи можна самоствореному ОСББ ініціювати відміну передачі будинуку на баланс ЖЕКу?
Наразі є новобудова на стадії передачі під заселення (в КГС видають оглядові ордери).

докладніше

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше

застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом

 Я представитель инициативной группы по адресу г.Киев,ул.Мишуги 12. У нас новопостроенный дом, где мы хотим создать ОСББ, но застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом. Мы письменно объявили, как в Администрацию Киевскую так и в районную об инициативе создать ОСББ в нашем доме, но нам не дают контактных данных совладельцев, а собрать самостоятельно не представляеться возможным так как дом без внутренних отделочных работ и отопления нет и соответственно в нем пока что идут отделочные работы и владельцев не застать. а оповестить надо всех. Как выйти из ситуации?

докладніше

не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є протирадіаційні укриття(ПРУ)

 Керівник ЖКО стверджує, що в нашому місті не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є протирадіаційні укриття(ПРУ). Це так? В якому законі це прописано? В моєму місті єдине ЖКО, яке обслуговує 10 тис. абонентів. Його керівник неодноразово демонстративно заявляє, що в нашому місті не можна створювати ОСББ у тих будинках, де є так звані протирадіаційні укриття(ПРУ). Це так? В якому законі це прописано?

докладніше